
| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 100 °C |
| Min Operating Temperature | 0 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Min Input Voltage | 3 V |
| Output Current | 1.25 A |
| Output Voltage | 40 V |
| Output Type | Adjustable |
| Lifecycle Status | Production |
| Synchronous Rectifier | No |
| Switching Frequency | 100 kHz |
| Number of Outputs | 1 |
| Max Output Power | 100 W |
| Max Input Voltage | 40 V |
| Topology | Boost, Buck, Cuk, Flyback, Forward, Inverting |
| Quiescent Current | 6 mA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Function | Step-Up, Step-Down, Step-Up/Step-Down |
Stock: 1692
Distributors
pcbx
Unit Price$5.86724
Ext.Price$5.86724
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $5.86724 | $5.86724 |
| 10 | $4.56253 | $45.62530 |
| 25 | $4.23636 | $105.90900 |
| 50 | $4.07479 | $203.73950 |
| 100 | $3.91939 | $391.93900 |
| 300 | $3.74882 | $1124.64600 |
| 500 | $3.58567 | $1792.83500 |
| 1000 | $3.42965 | $3429.65000 |
